თბილისის წიგნის XXII საერთაშორისო ფესტივალი
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის ორგანიზებით, 22-27 სექტემბერს თბილისის XXII წიგნის საერთაშორისო ფესტივალი გაიმართება. ფესტივალი ყველა რეგულაციის დაცვით  ფიზიკური სახით Expo Georgia-ში ჩატარდება.
არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, ფესტივალის მიმდინარეობის პერიოდი გახანგრძლივდა და საგამოფენო სივრცე ტრადიციული 4 დღის ნაცვლად 6 დღის განმავლობაში უმასპინძლებს დამთვალიერებლებს. ეს ცვლილება აუცილებელია ფესტივალზე მაქსიმალურად ბევრი მკითხველის მისაღებად, რადგან Expo Georgia-ს მე-11 პავილიონში ერთდროულად დასაშვები ადამიანების რაოდენობა შეზღუდული იქნება. Expo Georgia-ს მე-11 პავილიონში სტუმრობის მსურველთათვის იარსებებს წინასწარი რეგისტრაციის სისტემა.
ამასთანავე, ფესტივალი მომხმარებელს გარდა წიგნების შეძენის ტრადიციული ფორმისა, ახალ შესაძლებლობებსაც სთავაზობს: Expo Georgia-ს მე-11 პავილიონში  უშუალოდ გამომცემლობების სტენდებზე შეძენა; Expo Georgia-ს ეზოში, პავილიონში შეუსვლელად, წინასწარ შერჩეული წიგნების გამომცემლობების ოპერატორებთან შეძენა; წიგნების შეძენა ონლაინ რეჟიმში, სახლიდან გაუსვლელად, საქართველოს წიგნის გამომცემლეთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის ვებგვერდზე www.gpba.ge.
ამჟამად ფესტივალზე მონაწილეობის მისაღებად 40-ზე მეტი გამომცემლობა დარეგისტრირდა. თითოეული მონაწილე ტრადიციულად სპეციალურ საფესტივალო ფასდაკლებას შესთავაზებს მკითხველებს.
თბილისის წიგნის 22-ე საერთაშორისო ფესტივალის ლიტერატურულ-საგამომცემლო პროგრამისთვის მთავარი სცენა განთავსდება Expo Georgia-ს ეზოში, ღია ცის ქვეშ. სცენა ექვსი საფესტივალო დღის განმავლობაში სრულად დატვირთული იქნება და მასზე დასწრების შესაძლებლობა ნებისმიერ მსურველს ექნება. ფესტივალის პროგრამა მოიცავს ახალი წიგნების პრეზენტაციებს და შეხვედრებს ქართველ მწერლებთან; უცხოელი ავტორების ვიდეოჩართვებს; საბავშვო პროგრამას; საგამომცემლო-პროფესიულ პროგრამას და ა.შ.
ფესტივალის ორგანიზატორებმა უკვე მიიღეს ყველა აუცილებელი ინსტრუქცია ჯანდაცვის სამინისტროსგან.
თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალის მხარდამჭერები არიან თბილისის მერია, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და მწერალთა სახლი.

Tbilisi XXII Intentional Book Fair
Tbilisi International Book Fair will be held physically on September 22-27, in compliance with all existing regulations
Tbilisi International Book Fair (TIBF), postponed to September 2020 due to the Coronavirus pandemic, will be physically held on September 22-27. Taking into consideration the current pandemic related situation, this year TIBF will take a different form in order to strictly observe all the rules and regulations necessary to ensure the safety of all participants and visitors.
As a result, the fair’s period has been extended and Georgian Publishers and Booksellers Association will host visitors for 6 days instead of the traditional 4 days - from September 22 to 27. This change is important to get as many readers as possible, as the number of people allowed at one time in the 11th Pavilion of Expo Georgia, where the book fair will be held, is limited according to the regulations.
For the moment, more than 40 publishers have registered to participate in TIBF. At Tbilisi International Book Fair   customers will have several options to purchase the books: by visiting Expo Georgia 11th Pavilion and purchasing books directly at publishers stands, by buying pre-selected books at publishing houses operators in the joining open space of Expo Georgia (without entering the Pavilion), or by buying books online, without leaving home, on the website of GPBA. There will be a pre-registration system for those wishing to  visit the fair.
An open air main stage for the literary-publishing program of the 22nd Tbilisi International Book Fair will be situated in the joining outdoor space of the 11th Pavilion. The program will incorporate dozens of events during the six festival days and will be free to attend for anyone.
The partners of the TIBF are Tbilisi City Hall, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia and Writers House of Georgia.