წლის წიგნის ქომაგი 2022
საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციამ ტრადიციულად, წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღის დასკვნით ღონისძიებაზე უკვე მეშვიდედ გამოავლინა და დააჯილდოვა წლის წიგნის ქომაგი.
2022 წლის წიგნის ქომაგი ვახტანგ ბერიძე გახდა. ვახტანგ ბერიძე შუახევის ლიტერატურული ფესტივალის „ზე-კართან“ დამფუძნებელია. მას ჯილდო ღონისძიების საზეიმო საღამოზე ასოციაციის თავმჯდომარემ, რუსუდან მოსიძემ და აღმასრულებელმა დირექტორმა, თინათინ ბერიაშვილმა გადასცეს.
წიგნის ქომაგის ჯილდო რეჟისორ ვახტანგ ბერიძეს მიენიჭა აჭარაში წიგნიერების პოპულარიზაციაში, განათლების გავრცელებასა და კრიტიკული აზროვნების ჩამოყალიბებაში შეტანილი უმნიშვნელოვანესი წვლილისათვის; 2013 წელს ლიტერატურული ფესტივალის „ზე-კართან“ დაარსებისთვის, რომელიც 2022 წელს უკვე მეათედ გაიმართება, და რომელიც არა მხოლოდ თანამედროვე ქართველ ავტორებს მასპინძლობს, არამედ ბოლო წლებში საერთაშორისო მასშტაბებიც შეიძინა; იმ დიდი ძალისხმევისთვის, რომლის წყალობითაც, პანდემიასთან დაკავშირებული გამოწვევების მიუხედავად, ფესტივალის ტრადიციული ფორმით ჩატარება გასულ წელსაც მოხერხდა.
ლიტერატურული ფესტივალი „ზე-კართან“ 2013 წელს დაარსდა ვახტანგ ბერიძის ინიციატივით. რამდენიმე წელში კი ფესტივალმა საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალის სტატუსი შეიძინა. „ზე-კართან“ ყოველწლიურად შემოდგომით იმართება შუახევში, ზემო აჭარაში. ამ დროისთვის ფესტივალმა 350-მდე ავტორს უმასპინძლა. ფესტივალის მიზანია მაღალმთიან აჭარაში ხელი შეუწყოს წიგნიერების გავრცელებას, ხოლო მიწვეულ სტუმრებს გააცნოს ადგილობრივი კულტურა და ტრადიციები.
2016 -2017 წლებში, მაღალმთიან აჭარაში, ვახტანგ ბერიძის თაოსნობით, ჭვანის, ზამლეთის, უჩამბის, შუბნის, ბარათაულის, ოლადაურის ბიბლიოთეკები გაიხსნა და აღიჭურვა ახალი წიგნადი ფონდებით.
ფესტივალ „ზე-კართან“ და იტალიის საერთაშორისო ლიტერატურულ ფესტივალ "Xenia Book Fair“-ის თანამშრომლობის ფარგლებში, იტალიურმა გამომცემლობამ გამოსცა წიგნი, სადაც ოთხი ქართველი და ოთხი იტალიელი მწერლის ქართულ - იტალიური თარგმანები შევიდა.
შეგახსენებთ, რომ წლის წიგნის ქომაგის ჯილდო ასოციაციის ინიციატივით 2016 წელს დაარსდა და მას შემდეგ ყოველწლიურად გადაეცემა იმ ადამიანებს, პროექტებსა თუ ინსტიტუციებს, რომლებიც წლის განმავლობაში განსაკუთრებულად უწყობენ ხელს საქართველოში წიგნიერების გავრცელებას. პრემიის უმთავრესი პირობაა, რომ დაჯილდოებული ადამიანი თუ ორგანიზაცია არ იყოს დასაქმებული წიგნის სფეროში. ამას გარდა, ლიტერატურისა თუ საგამომცემლო სფეროს განვითარება არ უნდა იყოს მისი უშუალო, პირდაპირი მოვალეობა. წინა წლებში აღნიშნული ჯილდო გადაეცათ: ნინო კასრაძეს (2021), პროექტს ,,წიგნების თარო" (2020), მამუკა ხაზარაძეს (2019), თემურ ჩხეიძეს (2018), ფორმულა კრეატივს (2017), ლევან ბერძენიშვილს (2016).

Book Supporter of The Year
At the closing ceremony of WRAD Georgian Publishers and Booksellers Association's Chairperson, Rusudan Mosidze, and Executive Director, Tinatin Beriashvili presented the award to Vakhtang Beridze.
Vakhtang Beridze was awarded for his significant and exceptional contribution to the popularization of literacy in Adjara, the spread of education, and the formation of critical thinking; For the establishment of the Literary Festival "Ze-kartan", which will be held for the tenth time in 2022, and which not only hosts contemporary Georgian authors but also has gained international scale in recent years;
Literary Festival "Ze-kartan" was established in 2013 at the initiative of Vakhtang Beridze. Within a few years, the festival acquired the status of an international literary festival. "Ze-Kartan" is held every autumn in Shuakhevi, Adjara. By the time, the festival has hosted about 350 authors. The aim of the festival is to promote literacy in Adjara, while introducing local culture and traditions to the invited guests.
The annual award was first established by GPBA back in 2016 to recognize and acknowledge people, projects, or institutions that contribute to the spread of literacy in Georgia. In order to become the recipient of the award, a person or organization shall not be employed in the book sector, i.e. promoting the given sector shall not be their direct professional duty. In the previous years, the Book Supporter of the Year award was given to actress Nino Kasradze (2021), "Tsignebis Taro" (2020) - a literary gameshow for high-school students, Businessman Mamuka Khazaradze (2019), Film Director Temur Chkheidze (2018), Broadcasting & media production company Formula Creative (2017), Parliamentarian Levan Berdzenishvili (2016).