გამომცემელთა ასოციაციებმა და წიგნის ბაზრობებმა ხელი მოაწერეს IPA-ს ქარტიას Პოსტ-კოვიდურ პერიოდში სექტორის განვითარებასთან დაკავშირებით
30-ზე მეტი გამომცემელთა ასოციაცია და წიგნის ბაზრობა, მათ შორის თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალი, ხელს აწერს ქარტიას, რომელიც უზრუნველყოფს წიგნის სექტორის მდგრად მომავალს პოსტ-კოვიდურ პერიოდში.
გამომცემელთა საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტმა, ბოდურ ალ ქასიმმა 2021 წლის დასაწყისში, საგამომცემლო საქმიანობისა და ინდუსტრიის სტაბილურობისთვის(InSPIRe) სამუშაო ჯგუფი ჩამოაყალიბა, რათა კონსულტაცია გაეწია გამომცემლებისთვის პანდემიით გამოწვეული ძირითადი პრობლემების გამოსაკვეთად და შესაბამისი გამოსავლის აღმოსაჩენად.
InSPIRe არის გამომცემელთა საერთაშორისო ასოციაციის მიერ შემუშავებული გეგმა და ინიციატივა, იმისათვის რომ გააუმჯობესოს თანამშრომლობა მთელ საგამომცემლო სპექტრში, დაწყებული წიგნის გამომცემლებიდან და გამავრცელებლებიდან, დამთავრებული მარეგულირებელ ორგანოებამდე.
საგამომცემლო საქმიანობისა და ინდუსტრიის სტაბილურობის ქარტიაზე ხელმოწერით, საგამომცემლო ეკოსისტემის წარმომადგენლები, მათ შორის გამომცემლობები, წიგნის გამავრცელებლები, ავტორები, მასწავლებლები, წიგნის ბაზრობები, კითხვისა და წიგნიერების საერთაშორისო ორგანიზაციები - შეთანხმდნენ, რომ ითანამშრომლონ და მხარი დაუჭირონ საგამომცემლო სივრცის გამოწვევებს პოსტ-კოვიდურ პერიოდში.
დღეისათვის IPA– ს ქარტიას 86 ხელისმომწერი გამომცემელთა ასოციაცია და წიგნის ბაზრობა ჰყავს და მათ შორის არის თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალიც.

Publishing associations and book fairs have signed the IPA Charter Regarding the development of the sector in the post-Covid period
Over 30 Global Publishing Trade Associations, Book Fairs, and Freedom to Publish Champions, including Tbilisi International Book Festival sign Charter to Inspire Sustainable Post-COVID future for the Sector
By signing the International Sustainable Publishing and Industry Resilience Charter, signatories from across the publishing ecosystem – including publishers, booksellers, authors, educators, book fairs, international reading and literacy organizations, and free expression groups – have agreed to cooperate on supporting publishing’s post-Covid recovery.
Following IPA's landmark report From Response to Recovery: The Impact of COVID-19 on the Global Publishing Industry, President Bodour Al Qasimi formed the International Sustainable Publishing and Industry Resilience (InSPIRe) Plan Taskforce in early 2021 to lead an industry consultation to identify key pandemic-induced challenges facing publishers and promote cooperation on the way forward.