საქართველო ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე 2020
მწერალთა სახლისა და საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის ორგანიზებითა და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით საქართველო ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის (14-18 ოქტომბერი) ლიტერატურული პროგრამის ფარგლებში ორი ღონისძიებით წარდგება.
2020 წელს COVID-19-ის პანდემიიდან გამომდინარე, ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობა ფიზიკური სახით აღარ ჩატარდება. ღონისძიებების ნაწილი ქალაქის სხვადასხვა ლიტერატურულ, კულტურულ-სახელოვნებო სივრცეში Bookfest City-ის ფარგლებში გაიმართება, ნაწილი კი Bookfest Digital-ის ფორმატში ონლაინ სივრცეში გადაინაცვლებს.
15 ოქტომბერს 20:00 საათზე (გერმანიის დროით) Bookfest City-ის ფარგლებში, სასტუმრო “Roomers Frankfurt”-ში ბერლინში მცხოვრები ქართველი მწერალი იუნონა გურული თავის ახალ წიგნს "Mohnfelder" (Corvinus Presse, 2020) წარადგენს, მოდერატორობას მას გერმანელი ლიტერატორი სუზან შმიდტი გაუწევს.
17 ოქტომბერს 15:20 საათზე (გერმანიის დროით) Bookfest Digital-ის ფორმატში, საერთაშორისო აუდიტორიის წინაშე ონლაინ რეჟიმში საქართველოს და ქართული ლიტერატურის შესახებ ქართველი მწერლების მონაწილეობით გადაღებული მოკლე ფილმის ჩვენება გაიმართება. ფილმში მონაწილეობენ: ზურაბ ქარუმიძე, სალომე ბენიძე, დინა ოგანოვა, დავით გაბუნია და არჩილ ქიქოძე. ფილმი არის მცდელობა, გაგრძელდეს საუბარი მსოფლიოსთან. მცდელობა უფრო მეტი ითქვას თბილისზე, საქართველოზე, მის ეთნო-რელიგიურ-კულტურულ მრავალფეროვნებაზე, ომზე, ოკუპაციაზე, ლიტერატურულ ცხოვრებაზე, იმ ადგილებზე და რეგიონებზე, რომლებიც მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის ისტორიული, კულტურული, პოლიტიკური თუ ლიტერატურული თვალსაზრისით და რომლებიც საინტერესო შეიძლება იყოს მათთვის, ვინც ახლა უნდა აღმოაჩინოს საქართველო.
ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობა ტრადიციულად ინარჩუნებს გლობალური საგამომცემლო ინდუსტრიის ჰაბის ფუნქციას და წელს გამომფენებს უნიკალურ ელექტრონულ პლატფორმას - “International Markets” - სთავაზობს. აღნიშნული პლატფორმა სხვადასხვა ქვეყნის საგამომცემლო სექტორის ვირტუალურ სივრცეებს აერთიანებს და საგამომცემლო საქმის პროფესიონალებს საშუალებას აძლევს ერთ სივრცეში გაეცნონ ინფორმაციას მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის წიგნის ბაზრის, მათი თავისებურებების შესახებ. დაინტერესებული დამთვალიერებელი “International Markets“-ის პლატფორმაზე ქართული წიგნის ბაზრის ვირტუალურ სივრცესაც მიაკვლევს. საქართველოს წიგნის ბაზრის მიმოხილვა იხილეთ ბმულზე: http://www.gpba.ge/news/19/
ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობა მსოფლიოში უდიდესი წიგნის ბაზრობაა, რომელშიც ყოველწლიურად ათასობით გამომცემელი და ავტორი იღებს მონაწილეობას. საქართველო 2007 წლიდან ტრადიციულად, ყოველწლიურად მონაწილეობს ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე ეროვნული სტენდითა და მრავალფეროვანი ლიტერატურული პროგრამით, სადაც ქართველი ავტორების და გამომცემლების მონაწილოებით უცხოენოვანი თარგმანების პოპულარიზაციისა და თარგმანის პროცესის ხელშეწყობის მიზნით სხვადასხვა ლიტერატურული ღონისძიება იმართება.
შეგახსენებთ, რომ 2018 წელს, ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობაზე საქართველოს საპატიო სტუმარი ქვეყნის სტატუსით წარდგა და ლიტერატურული და საგამომცემლო პროგრამის ფარგლებში არაერთი ღონისძიება მიეძღვნა ქართულ ლიტერატურასა და კულტურას.

Georgia at Frankfurter Buchmesse 2020: Special Edition
Organized by the Writers' House and Georgian Publishers and Booksellers Association and supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, Georgia will present two events within the framework of Frankfurter buchmesse Literary Program (October 14-18).
Due to the COVID-19 pandemic in 2020, Frankfurter buchmesse will no longer be held in physical form. Part of the events will be held in various literary, cultural and artistic spaces of the city within the frames of Bookfest City, and part will be transferred to the online space in Bookfest Digital format.
On October 15, at 20:00 (German time) within the frames of Bookfest City, at the Hotel Roomers Frankfurt, the Berlin-based Georgian writer Junona Guruli will present her new book "Mohnfelder" (Corvinus Presse, 2020), moderated by German writer Susan Schmidt .
On October 17, at 15:20 (German time) in Bookfest Digital format, a short film about Georgia and Georgian literature with the participation of Georgian writers will be shown online in front of an international audience. Zurab Karumidze, Salome Benidze, Dina Oganova, Davit Gabunia and Archil Kikodze participate in the film. The film is an attempt to continue the dialogue with the world, attempt to tell more about Tbilisi, Georgia, its ethno-religious-cultural diversity, war, occupation, literary life, places and regions that are historically, culturally, politically or literarily important to Georgia and which may be of interest to those who are about to discover Georgia.
Frankfurter buchmesse traditionally maintains the function of being a hub of the global publishing industry and this year offers exhibitors a unique Digital platform - International Markets. This platform combines the virtual spaces of the publishing sector of different countries and allows the publishing professionals to get information in one space about the book market of different countries of the world and their peculiarities. The interested visitors will also find the virtual space of the Georgian book market on the platform of "International Markets".
Frankfurter buchmesse is the largest book fair in the world, with thousands of publishers and authors participating each year. Georgia has traditionally participated in Frankfurter buchmesse every year since 2007 with a national stand and a diverse literary program, where various literary events are held with the participation of Georgian authors and publishers to promote the foreign language translations and facilitate the translation process.
We would like to remind you that in 2018, Georgia was presented as a Guest of Honour country at Frankfurter buchmesse and a number of events were dedicated to Georgian literature and culture within the frames of the literary and publishing program.